Badem Yağı

Badem Yağı

Badem Yağı Nedir?

Badem yağı acı ve tatlı olmak üzere iki farklı çeşittedir. Badem yağı saç, cilt ve genel sağlık durumuna katkıda bulunan bir yağdır. Badem bitkisinin çekirdeklerinden elde edilir. Cilt için çok faydalı bir yağ olan badem yağı bu nedenle bir çok kozmetik ürün içerisinde kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan A ve K vitaminleri badem yağını sağlık adına etkili kılmaktadır. Ayrıca içerisinde önemli oranda protein ve farklı yağlar barındırmaktadır.


Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan önemli miktardaki aromaterapi uçucu yağlar sayesinde yüz için kullanıldığında birçok faydalar sağlanabilmektedir. Ayrıca bebek bakımı için de kullanılabilen bir bitkisel yağdır. İçeriğinde bulunan A ve B vitaminleri ve farklı yağlar neredeyse tüm cilt tipleri için uygundur.

Yüze sürüldüğünde yüzün nemlenmesini, yüzde oluşan tahrişin giderilmesini ve iltihabı engelleyici etki yaratır. Kuru cilt tipine sahip kişilerde cildin yumuşamasını ve pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca dudak çatlağı ve kuruluğunu da önler.Yatmadan önce göz çevresi dahil olmak üzere yüze uygulandığında göz etrafındaki kararmaları yok eder. Taze ve pırıl pırıl bir cilde sahip olmayı sağlar. Düzenli kullanıldığında yüzü erken yaşlanmaya karşı korur.Badem yağı yüzde yağlanma nedeniyle oluşan sorunlara karşı iyi gelir.

Cildi ölü hücrelerden arındırır. Bir miktar badem yağına birkaç damla limon suyu eklenerek yüze uygulandığında yüzün temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayan bir etki yaratır.Badem yağı yüz için makyaj temizleme ürünü olarak kullanılabilir. Kozmetik ürünler ile makyaj temizlemek yerine badem yağı gibi doğal bir ürün ile makyaj temizliği yapıldığında aynı zamanda yüzdeki gözeneklerin de açılması sağlanabilir. Ayrıca bu sayede yüzde oluşan akne ve sivilcelere karşı da iyi gelir.

Badem yağı limon suyu ve süt tozu ile karıştırılarak yüz bakımı için kullanıldığında yüz bölgesinin nemlenmesine yardımcı olur. Bu uygulama daha çok kuru cilt tipine sahip olan kişiler için mükemmel bir bakım olacaktır. Cildi ayrıca güneşin zararlı ışınlarına karşı da koruyucu etkisi vardır.Badem yağı yüze farklı şekillerde uygulanabilir. Bu uygulamalardan en faydalı olan badem yağı kürü tarifine yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.


Badem Yağının Zararları Nelerdir?

Badem yağı bademden elde edildiği için tamamen doğal ve yan etkisi yok denecek kadar azdır. Ağız yoluyla inceltilerek alınması durumunda olası yan etkileri minimuma indirilmiş olur.

Badem ve badem yapının gebelik ve emzirme döneminde zararlı olup olmadığı yönünde farklı görüşler vardır. Bu yüzden en doğrusu az miktarda tüketmektir.

Bazı sağlık uzmanları tatlı badem ve badem yağının diyabet hastalarına iyi gelmediğini savunmaktadırlar. Bu yüzden bünyenin yapısı ve hastalığın şiddetininde göz önünde bulundurularak doktor kontrolünd etüketilmesi veya tamamen tüketilmemesini öneririz.

Kan basıncına etki ettiği için planlanmış bir ameliyattan en az bir hafta önce tüketiminin durdurulması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorumlar (0)

İlk yorum yapan sen ol!


Yorum Ekle