En Yararlı Meyveler

En Yararlı Meyveler

Meyveler tam bir mucize kaynağı. Sağlıklı beslenme de çok önemli bir yeri olan meyveler arasında en yararlı olanlar hangileri? Siz hangilerini daha çok tercih ediyorsunuz?

İşte sizler için en yararlı meyveleri listeledik.

  1. Karpuz: Tam bir C vitamini deposudur. Ayrıca karotenoid (beta-karotenin de üyesi olduğu, Bitki ve hayvanlarda bulunan yeşil ve sarı pigmentler ki hastalıklara karşı etkili oldukları biliniyor.) ve yüksek miktarda lif içeren karpuzun kalorisi de düşüktür. 
  2. Kırmızı Üzüm: Kırmızı üzüm ve yaban mersininin en güçlü bağışıklık sistemi güçlendiricisi olduğu ortaya çıktı. En yüksek oranda D vitamini içeriğine de sahip olan meyveler vücudu kanserden koruyor.
  3. Kivi: Çok lif içerir ve diğer durumlarda bahsettiğimiz gibi kolesterol seviyelerini normalleştirir ve bağırsak işlevlerini kolaylaştırır. Ayrıca kivi, portakalın 2 katı kadar C vitamini içerir.
  4. Elma: Doğal ve etkili bir antioksidandır, içindeki flavanoidler sayesinde kanser, yaşlanma gibi durumlara karşı koruma sağlar ve bağışıklık sistemini genel olarak güçlendirir. Bu yüzden dişçiler tüketimini önerirler çünkü ağızdaki bakterileri azaltır.
  5. Nar: İdrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle bedeni güçlendiren nar, güçlü antioksidan içerir. Kolesterol ve şekeri dengeleyerek kalp sağlığını koruyan nar, kanser hücrelerinin gelişmesini de engelliyor. Ayrıca bağırsak parazitlerini de düşürmede etkilidir.
  6. Portakal: C vitamini ve folat içerir. Aynı zamanda, sadece suyunu içmek yerine, meyveyi de yerseniz, içinde bulunan liften de faydalanmış olursunuz. 
  7. Greyfurt: Gene bolca C vitamini, karotenoid, kolesterol düşüren cinsten lif, pektin (bazı ham meyvalarda bulunan jelatinli bir Madde) ve pek çok fitokemikal vardır. 
  8. Kayısı: Zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Bol miktarda potasyum, lif ve bir miktar da C vitamini içerir. Kuru kayısıda C vitamini bulunmaz, ancak iyi bir demir kaynağıdır.
  9. Papaya: Bizim pek tanımadığımız tropikal bir meyve olan papaya da yüksek miktarda C vitamini, karotenoid, lif ve potasyum içerir. 
  10. Çilek: Lezzetli olmasının yanı sıra çilek çok sağlıklıdır. Yüksek oranda C vitamini, lesitin, pektin içerir ve bunlar kolesterolü azaltır ve damar tıkanıklığını önler. Ayrıca tip II diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olur, kardiyak hastalıklarına ve iltihaplanmaya iyi gelir. Omega 9 ve magnezyumla bakır gibi mineraller taşır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorumlar (0)

İlk yorum yapan sen ol!


Yorum Ekle