Gaziantep'de Ne Yenir?

Gaziantep'de Ne Yenir?

Yemek denince ilk akla gelen şehir olan Gaziantep'e gidecek olanlar için harika bir yemek programı hazırladık. Gün boyunca neler yapılır, nerede neler yenin bu yazımızla siz de keşfedin. 

Eğer Gaziantep'e gidiyorsanız işte size mutlaka görmeniz gitmeniz ve yemeniz gerekenler...

Beyran - Metanet Lokantası

Sabah saatlerinde yiyebileceğiniz saat 11:00'e kadar yapılan beyran; koyunun gerdan etinin 12 saat sureyle kendi yağı ve suyunda haşlanıp, altına pirinç pilav konulup, içine sarımsak ve kırmızı biber eklenen Gaziantep'in eşsiz yemeği. Sabah sabah bu kadar ağır bir yemek yenir mi demeyin! Çünkü aynı şeyi biz de söyledik ama bu lezzet, yedikten sonra anladık ki gerçekten harika lezzetiyle hem içinizi ısıtıyor hem de midenizi yumuşatıyor.

Katmer - Katmerci Zekeriya

Gaziantep denince akla gelen ilk lezzetlerden bir tanesi de kuşkusuz katmer. Elde açılan incecik yufka içerisine bol Antep fıstığı, kaymak ve şeker konulduktan sonra pişirilen bu eşsiz lezzetin Gaziantep'teki en meşhur durağı. Bizim tavsiyemiz ise siparişinizi verirken ekstra şekerli istemeniz. Bu arada unutmadan belirtelim katmer, Antep'te sabahları yenen bir tatlı ;)

Tahmis Kahvesi

Mekanın güzelliği yanında tüm kahveleri deneyebilirsiniz. Ancak özellikle menengiç kahvesi, çok enteresan bir tadı olan ve içtikten sonra ağzınızda fıstık tadı bırakan bu lezzeti Antep'in meşhur mekanlarından birisi olan Tahmis Kahvesi'nde denemenizi tavsiye ederiz.

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta, Türkiye'nin en iyi kebapçılarından bir tanesi ve belki de Türkiye'de en lezzetli et nerede yenir sorusunun cevabı. Özellikle küşlemesi tam bir efsane. Yedikçe yiyesiniz geliyor ve sürekli daha fazlasını istiyorsunuz. Diğer etlerini de tabii ki denemelisiniz. Tam bir lezzet şöleni sunan Kebapçı Halil Usta Antep ziyaretinize ayrı bir anlam katacaktır.

İmam Çağdaş

Yemek konusunda Antep'in en meşhur yerlerinden bir tanesi de İmam Çağdaş'tır. Tabii ki bu kadar meşhur olmanın verdiği bazı dezavantajlar var. Örneğin yemek yerken içerideki gürültü sizi inanılmaz rahatsız ediyor. Bu kalabalıkta yemekten zevk almak zor olsa da gitmişken uğramanız gereken duraklardan bir tanesi de İmam Çağdaş. Baklava konusunda da bir çok kişinin dönüş paketlerini yaptırdığı yerdir. Ancak bizim tavsiyemiz burada sadece tadına bakmanızdır :)

Orkide Pastanesi

Tüm ürünleri birbirinden lezzetli olan Orkide Pastanesi ara durağınız olabilir. Harika bir kahvaltı yapabileceğiniz gibi, katmer yiyebileceğiniz ikinci adresiniz de olabilir. Ayrıca birbirinden lezzetli kahke çeşitleri de dönüş için hiç fena paketler olmuyor :)

Erçelebi Kömürde Kadayıf

Kadayıf severler için eşsiz kadayıflar yapan, ayrıca künefesiyle de ünlü olan bu mekana da mutlaka uğrayın. Kadayıfın yanında gelen ufak bir bardak sütle beraber Türkiye'de yiyebileceğiniz en lezzetli kadayıflardan bir tanesini yiyebilirsiniz.

Koçak Baklava

Tabii ki Gaziantep deyince ilk akla gelen baklava. Gaziantep'te kaliteli baklava yiyebileceğiniz çok fazla mekan var. Çünkü baklava da en önemli şey kullanılan malzemelerdir ve Antep'te hemen hemen heryer kaliteli malzemeler kullanarak baklava yapar. Ancak bizce Koçak tüm bunların arasında bir adım önde. Dönüş yolunda mutlaka uğrayıp bir tabak özel şöbiyet ve baklava yiyin. Tabii dönüşte sevdiklerinize vermek için yanınıza alacağınız paketler de olabilir ;)

Tostçu Erol

Herhalde Türkiye'nin en meşhur tostçusudur diyebiliriz :) Yaptıklarıyla sosyal medyada adeta bir fenomen olan Tostçu Erol, hem kullandığı malzemelerin kalitesi hem de tost makinasının içerisinde yarattığı harikalarla uğranması gereken duraklardan bir tanesi.

Türkiye'nin lezzetler şehri Gaziantep'te sizlere de güzel bir seyahat dileriz...

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorumlar (0)

İlk yorum yapan sen ol!


Yorum Ekle