Hangi Balık Ne Zaman Yenir?

Hangi Balık Ne Zaman Yenir?

Balık sofralarımızın her zaman vazgeçilmezi. Peki hangi balık en taze ne zaman bulunur? Hangi balığı hangi zaman tercih etmeliyiz? Bu yazımızda sizler için hangi balık ne zaman yenmeli onları bir araya topladık.

Barbunya ve Tekir ne zaman yenir?

Barbunya ve Barbunya'ya çok benzeyen ve yakın akrabası olan Tekir, bütün denizlerimizde mevcuttur. 4 mevsim yenebilecek bu balıkların en lezzetli zamanı, Temmuz-Ekim ayları arasıdır.

Çipura ne zaman yenir?

Ege’nin meşhur balığıdır, deniz ve çiftlik olmak üzere iki türdür. Deniz çipurası hem daha büyük hem de daha lezzetlidir. Çipura'yı her mevsimde zevkle yiyebilirsiniz.

Karagöz ne zaman yenir?

Çipura'nın yakın akrabası olan Karagöz, her mevsimde yenebilen bir balıktır. Özellikle Mayıs-Temmuz ayları haricinde daha yağlı ve lezzetlidir.

Dil Balığı ne zaman yenir?

Dil balığı da Ege ve Akdeniz’de çokça bulunur. Her mevsimde yenebilir. En lezzetli zamanı Kasım-Şubat ayları arasıdır.

Hamsi ne zaman yenir?

Hamsi denince ilk akla gelendir Karadeniz. Ünü Karadeniz’i de aşmış bir balık olarak tüm ülkede çok sevilir. Kış aylarında daha yağlı ve daha lezzetli olan Hamsi, yaz aylarında daha yağsızdır. Bu yüzden yaz aylarında ızgara yerine tava veya buğulaması tercih edilmelidir.

Sardalya ne zaman yenir?

Ülkemizde Kuzey Ege’de bolca yakalanan sardalyanın en lezzetli mevsimi Temmuz-Ekim aylarıdır.

Uskumru ne zaman yenir?

Kolyos'a çok benzeyen ve sürüler halinde dolaşan göçmen bir balıktır. En lezzetli olduğu dönem Eylül-Ocak aylarıdır. Bu süre içinde ızgarası, kağıt kebabı, dolması, köftesi ve tuzlaması çok güzel olur. Bu mevsimlerde yağlı olduğundan tavası tavsiye edilmez. Şubat’tan itibaren yağını kaybetmeye başladığından tavası yapılabilir.

Kolyos ne zaman yenir?

Tadı Uskumru'ya nazaran oldukça yavan olduğundan genelde tavası yapılır. Ocak ayı en yağlı zamanı olduğundan tuzlama için en ideal zamanıdır. Tuzlaması çok güzel olur.

Lüfer ne zaman yenir?

Eylül ortasından Ocak sonuna kadar olan zamanı en yağlı ve lezzetli zamanıdır. Bu devre içinde ızgarası tavsiye edilir. Kasım sonundan itibaren azalmaya başlar.

Palamut ne zaman yenir?

Palamutun En lezzetli zamanı da Eylül başından Şubat ortalarına kadar olan zamandır. Bu mevsimde çok yağlı olduğundan tavası biraz ağır kaçar. Bu nedenle ızgarası ve fırını tavsiye edilir. Diğer mevsimlerde tavası yapılabilir. 

Levrek ne zaman yenir?

Yıl boyunca yenen levreğin çok lezzetli eti vardır. En güzel mevsimi kış ayları ve ilkbaharın başıdır. Her türlü yemeği yapılan levreğin buğulaması, fırında kağıt kebabı ve mayonezlisi nefis olur.

İstavrit ne zaman yenir?

Her mevsimde yakalanan istavritin en lezzetli olduğu zaman Kasım-Şubat ayları arasıdır. Tavası ve fırını çok güzel olur.

Kalkan ne zaman yenir?

Karadeniz ve Boğaz’ın en ünlü lezzetidir. Her mevsim avlanan kalkan bütün sene boyunca yenebilir. En lezzetli zamanı Ocak sonundan Mart ortalarına kadardır. İlkbahar sonlarından itibaren Ağustos ayına kadar yakalanan kalkan yavrularının tavası nefis olur.

Kefal ne zaman yenir?

Bütün denizlerimizde mevcut olan bir balıktır. Sonbahar, Kış ve İlkbahar’da çok lezzetlidir. Kefal'in buğulaması ve pilakisi çok güzel olur. Ayrıca likorinoz denilen tütsülüsü de çok makbuldur. Bir kefal türü olan has kefalin kurutulmuş yumurtaları çok aranan bir deniz ürünü, bir mezedir. Sarı kulak kefalin tavası ve fileto ızgarası da yapılır.


Mezgit ne zaman yenir?

Tavuk balığı olarak ta bilinen mezgit bütün denizlerimizde bulunmakla beraber en çok Karadeniz’de bulunur. Yaz hariç devamlı yumurtalı durumdadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Yorumlar (0)

İlk yorum yapan sen ol!


Yorum Ekle